Samsun Turnaları Bunlar 19 11 2006

Konu, 'İç sularımızdan (Tatlısu) Güncel Av Raporları' kısmında Taylan tarafından paylaşıldı.

1. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    Her türlü sahte, 0,18 ip misina, Alba orient 210 kamış, Pasha 35 makina
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Teşekkürler Namık abi

ilk balığı aldıktan sonra telefona sarıldım Yakup abimi aradım. Hazır ol kanala atlayacan diye. Adeta sevinçen havalara uçtum. Bu gittiğim yer çok güzel sakin bir yer. İnşallah sen gelincede gider o toramanların bir ikisini livara atarız.

2. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    :D :D :D Hala o işle uğraşıyolar ama bir kısım akrabalarıda kendilerini verdi balık olmaya. Şaka bir yana herkes öle mi der bilmiyorum ama Yakup abi azman balıklara toraman der. Bende ondan duydum :)

3. blackboy55

blackboy55 Musa Karaoğlan

Favori Kamış:
    Okuma Salina Seaspin 2.85
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    2410gr Gökala -3000 gr levrek
    Ben demiştim ama Namık usta,Samsun da 40 cm üstü balık var diye.Taylan da bunu kanıtlamış oldu.:D

4. blackboy55

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    Namık usta eğer Toramanları tanıyorsan Buraya geldiğinde onların çakıl ocağına Turna tutmaya gideriz.

5. blackboy55

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    Tamam sustum ağlama sakın :))

Turna için yaşam zincirinin en üst halkasında olduğu söyleniyor.Bırakıldığı yerden kolaylıkla silinmezmiş.

6. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Aman Musa gözünü sevim silmesinler zaten. Gerçi bizim millete dağ olsa dayanmaz ya :D :D :D Şu ana kadar en zevk alarak tuttuğum balık. Ben biraz at çek balıkçılığını seviyorum. Yani kaşıkla sassy ile vs. Mesela denizde zargana.
    Bırakmalı avcılık da mutlaka güzel ondan da büyük keyif alıyorum ama at çek başka :D

7. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Ben de turnacı evvela da alabalıkçı Tarık ERSAL abeyimden kaptım.
    iri balık = toraman

8. tommasi

tommasi evrim ertik

Favori Kamış:
    olta,Yengeç
    En İyi Avı:
    Çipura 3.2kg
    taylan abi tebrikler çok güzel bi av olmuş turnalar harika...Bemde şu turnadan bi türlü yakalayamadım..3 sene önce eymir gölünde baya uğraştık 5 saat atıp çektik ama bi tane bile yakalıyamamıştık :eek:

9. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Teşekkürler Evrim. Umarım sende birgün yakalarsın. İzmirde zannediyorum çıkmıyor. Ama iç anadolu ve karadeniz sularında bol bol olduğunu biliyorum. Ben iki sene bu balığın peşinden koştum. nerde çıkar ne olur neyle avlanır falan derken kısmet geçen pazara imiş.

Rastgele

10. bay-e

bay-e

resimdeki yüzündeki ifade ne derece mutlu oldugunu anlatmaya yetiyor tebrikler :)

bizim akdeniz turnamıza hiç benzemiyor sizin turna

11. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Selam Emre balığı sudan çıkardığımda orda bi kamera olsaydıda rezilliğimi çekseydi :D :D Havalara uçmalar yerlere yatmalar falan :D Ama iki sene peşinden koşunca böle oluyo demekki.

Bilemiyorum niye ikisinede turna deniliyor ama tatlısu ve tuzlusu turnasını bende pek birbirine benzetemedim. Belki bilen birisi açıklar.

12. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    İkisine de genel olarak turna denmiyor, fakat yöresel olarak tatlısu turnasının tanınmadığı yerlerde ıskarmoz yada baraküda diye isimlendirilmesi gereken balığa turna deniliyor. Her iki balık aslında birbirlerine benzerler.

13. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Evet Yakup abi burda kesinlikle turna demiyolar. Hatta köyden geçerken birine turna tutcam nerde çıkar dersen burda öle balık çıkmıyo bile diyebiliyolar. Ama çarşambada ifitna dersen termede ördek dersen hemen anlıyorlar.

Gerçi çok detaylı resimlerini görmedim baraküdanın ama ağız yapısını benzettim biraz, vücududa ince uzun. Ama diğer özelliklerini bilemiyorum tabi

14. oguzhan

oguzhan

Favori Kamış:
    σℓтα
    En İyi Avı:
    1.5 кg αуηαℓı ѕαzαη
    Taylan abi güzel bir av olmuş..............

TEBRİKLER:D

15. ekrem

ekrem

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    birkaç yüz gramlık bir çinekop.. :)
    nasıl bağlılardı?

Taylan abi, öncelikle tebrik ederim. Bir sorum olcak kaşık veya suni yemler misinaya nasıl bağlıydı?

==========fırdöndü==========kaşık/rapala

şeklinde mi?

16. ekrem

ekrem

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Namık abi, bunu ciddiye alacak acemi arkadaşlar çıkabilir. Dikkatli olmak lazım. :D
    Kıyıdan kaşık ve rapala nasıl kullanılır onu öğrenmeye çalışıyorum da, o yüzden sordum. Boğaz kıyısında rapalayı uzağa atmak gerekiyor fakat 100-300gr atarı olan bir kamışla ağırlık takmadan imkansız. Ağırlık takınca da ağırlık önde giderken rapalanın ipi asıl misinaya dolanıyor. Geri çekince böyle karmakarışık bişey oluyor. Bir haftadır forumda buna karşı çözüm yolu arıyorum. :) Çok değişik çözüm önerileri var fakat sanırım en iyisi Taylan abinin gibi bir kamış ile ince misina/ip kullanmak. Biraz daha para biriktirip bir de rapala/kaşık için bir takım toplamam lazım sanırım. :rolleyes: Dyneema misinalarda çok pahalı yav! :mad: Bir misina için 50 YTL nasıl vereyim...

17. ekrem

ekrem

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Bu uzak atış şamandırasını başka bir başlıkta gördüm Namık abi, yine sen yazmıştın orayada. Bulabilirsem ondan alıcam. Zaman bulduğumda İstoç'a gitmeyi düşünüyorum. Orada vardır herhalde bu aletten. Nasıl çalıştığını anlayamadım ama, misina pipet benzeri uzun çubuğun içinden geçiyor böylece rapalanın gövdeye dolanmasını mı engelliyor?

18. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Selamlar Ekrem;

Öncelikle teşekkürler :)

Gönderdiğim resimlerden sonuncuda da görebilecedğin gibi ben kaşığı direk fırdöndüye takıyorum. Yani 0.18 misina ucuna fazla büyük olmayan bir fırdöndü. Fırdöndüyede kaşık veya sahte. Artık ne olursa.

========fırdöndü/kaşık

Fırdöndü sahtelerin veya kaşığın aksiyonunu bozuyormu bilemiyorum ama yem değiştirirken çok rahat oluyor. Direk söküp yenisini takabiliyorsun. Yeniden düğüm atma derdi falan olmuyor. Ancaaak bizim turna için avlandığımız sular genelde 15-20 metre genişliği olan dar sulama kanalları. Yani öyle çok uzağa atmak gibi bir sorunumuz yok. Hatta karşı kıyıya çıkmaması için daha fazla gayret göstermek gerekiyor :D

Uzağa atış için Namık abinin gönderdiği şamandıra denenebilir. Bunu başka bir grupta bende görmüş ve okumuştum. Denemekte fayda var. Kolay gelsin

19. sazancı

sazancı ibrahim

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    2.5 kilo sazan
    taylan abi turnalar çok güzel tebrik ederim... kullandığın kamış ve makinanın markasını ve özelliklerini ve fiyatını söyleyebilirmisin.birde aynı kamış ve makina tatlı suda kefal, denizde levrek için kullanılabilir mi?

20. mhakanbasar

mhakanbasar Mustafa Hakan BAŞAR

Favori Kamış:
    SHIMANO VENGEANCE SPIN 2,10
    Favori Makine:
    Spro Red Arc Tuff Bady
    En İyi Avı:
    turna 102 cm 8,5 kg
    Taylan merhaba tebrikler 2 senelik bir mucadele sonunda kazanan tarafin sen olmasi beni fazlasiyla memnun etti.Bu arada sevgili balikavi net dostlari taylan`la tanismamiz 4 yil oncesine dayanir kendisiyle sinopta erfelek deresinin denize dokulen kolunda bol bol deniz kefali yakaladigimiz bir gunde tanismistik guzel bir sohpet yapmis ve bana o gun hayalinda bir gun trofe turna yakalamak yattigini soylemis bende takim cantamda bulunan 1 adet little coleoyu ona hediye ederek trofe turnayi umarim bu coleo ile yakalarsin diyerek iyi niyetlerimi sunmustum.Sonra suya kacirdigim kasnakli oltami taylanin 7 metrelik kamisi sayesinde bulmus kisacasi guzel bir gunde guzel paylasimlar yasamistik.Dahasi taylan avlaga gelmeden once o derede belkide hayatimda en buyuk sazani kacirma nezaketinde bulunmustum.O gunu hic unutmadan her zaman hatiralarimin bir parcasi olarak icimde tutarim.Sevgili taylan tekrar tebrikler bolgende ornek alinir paylasimci ve bir o kadarda usta bir avci olma dilegim her zaman yaninda olsun sevgilerimle....