Samsun Turnaları Bunlar 19 11 2006

Konu, 'İç sularımızdan (Tatlısu) Güncel Av Raporları' kısmında Taylan tarafından paylaşıldı.

1. blackboy55

blackboy55 Musa Karaoğlan

Favori Kamış:
    Okuma Salina Seaspin 2.85
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    2410gr Gökala -3000 gr levrek
    Taylanın dediğine aynen katılıyorum,bizim buralarda uzağa atma değil,uzağa atmamaya gayret gösteriyoruz.Zira geçen sene Çarşamba çakıl ocaklarında turnaya atarken arkadaşlardan biri sürekli karşı kıyıdaki otları topluyordu.Takımı karşıda bıraktıda oda bizde rahatlamıştık:D

2. blackboy55

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    Namık hocam resimdeki uzak atış şamandırası diğer forumda dipten geliyor diye yazmışlardı,yanlış hatırlamıyorsam.

3. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    Her türlü sahte, 0,18 ip misina, Alba orient 210 kamış, Pasha 35 makina
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Sevgili Hakan

O günü bende dün gibi hatırlıyorum. Sen Ankaradan ben Samsundan gelip Sinopda buluşmamız ve aynı gün aynı bölgeyi av yeri olarak seçmemiz ve orda tanışmamız dünyanın çok küçük olduğunun bi göstergesi galiba. Ayrıca böyle bir rastlantıya çok şaşırmış ve bir o kadar da mutlu olmuştum. Benim açımdanda çok güzel bir gün olmuş hem sohbetimizi yapmış hem balığımızı tutmuştuk. Ayrıca eşinin de senle orda olta başında beklemesi ve birlikte hoşca vakit geçirmeniz çok hoşuma gitmişti doğrusu :) Benim eşim pek av seferlerime katılmaz çünki.

Çantanda o an bulunan tek cleo kaşık, bana verdiğin o kaşıkdı. Belki sinop tatilinde lazım olur diye getirdin yanında ama hiç düşünmeden çıkarıp bana vermen gözümün önünden gitmiyor. Bu nezaketinden ötürü tekrar çok teşekkür ediyorum. Yıllarca o kaşığı her gittiğim turna avında yanımda götürdüm ve ısrarla denedim. 2 yıl boyunca oltama vuran tek turnada yine sein verdiğin cleo kaşığa vurmuştu. Bundan 2 ay önce burda yeni açılan bir av bayisinde senin verdiğin kaşığın yarısı mavi olanına rastladım ve senin verdiğin kaşıkla kardeş olsunlar diye aldım :) Bu gittiğim avda da yine ikisi en çok kullandığım kaşıklar oldu.

Usta olma konusunda bir şey diyemiyeceğim ama umarım paylaşmayı becerebilen ve örnek alınan bir avci olurum.

Sevgilerimle kendine iyi bak.

4. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Musa Gelemen sularının bir kıyısı olta atmaya uygundur diğer yakası ise ormanlık alan. inan bana gelemen ormanlarında yer alan ağaçların dallarını benim sassyler renklendiriyor :D :D Hatta bi keresinde hiç unutmam turnaya canlı yem atarken takımı yine ağaca takdıydımda o kadar para verip aldığım güzelim dam şamandıramı ağaçta bırakmıştım. :D Geçen gittiğimde hala orda duruyordu :p

5. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Öncelikle teşekkürler İbrahim. Kullandığım kamış ve makinayı ilk mesajımda kısaca belirtmiştim ama burda tekrar belirteyim.

Kamış olarak turna avında Albastar Orient kamışın 210 cm uzunluğunda olanını kullanıyorum. Bu kamışın atarı 10-30 gr ve teleskopik değil iki parçalı bir kamış. Atarı 10-30 olduğu için her türlü sahteyi rahatlıkla atabiliyorum. Ama dediğim gibi benim turnaya gittiğim yerler hep dar sulama kanalları onun için atış mesafesi problem olmuyor. Bu kamışın fiyatı 24 ytl.

Makine ise Albastarın Pasha serisinden 35'lik makine. 8 rulmanlı. Çok büyük olmayan bir makina. bence bu boyda bir kamışa uygun. Bu makinayada 0.18 ip misina sarıyorum. Fiyatı ise 45 ytl

Kefal ve levrek avına gitmediğim için o avlarda kullanılır mı pek bilmiyorum. Ama tahminimce denizde levrek avı için biraz kısa kalabilir. Ama bilen birileri daha ayrıntılı bilgi verebilir. Mesela Yakup Abi :D

6. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    taylan tebrikler kardeşim turnalar güzelmiş.
    yakışıklı balık tır turna ,kısmetin bol olsun
    rasgele

7. mcelikkaya

mcelikkaya murat çelikkaya

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    arkadaki çalılar
    samsun da bir organizasyon olursa katılmak isteriz arkadaşlar

8. BARIŞ

BARIŞ BARIŞ

Favori Kamış:
    olta kışın tüfek
    En İyi Avı:
    turna 4.5kg --12kg yayın
    taylan eline sağlık

9. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna

Selamlar Murat sanırım kurban bayramında balık yeme organizasyonu olacak. Burda kesinleştireceğiz bu organizasyonu. Haberin olur mutlaka

10. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    İltifatın için teşekkürler Namık abi.
    Biz Hakanla bir yahoo grubunda aynı gruptayız. Fakat ben orda sessiz üylerden olduğum için tanışmıyorduk. İşte Sinopta ordan burdan konuşurken ortaya çıktı aynı grupta olduğumuz. Sonra yine başka bir forumda karşılaştık. Orda uzun bi aradan sonra konuşma fırsatı bulduk ve işte şimdide burda birlikteyiz. Burda karşılaşmamızda yine raslantı sonucu. Her zaman olduğu gibi:D :D . Ama amatör balıkçılığa gönül vermiş, bu uğurda paylaşmayı benimsemiş insanlarla karşılaşılacak yerler belli zaten.
    Görüşmek dileğiyle

11. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Teşekkürler Fatih, hepimizin kısmeti bol olsun
    Turna bence dünyanın en yakışıklısı :D

12. blackboy55

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    Balık okadar yakışıklıki kızımla evlendiresim geldi:D Şaka bir yana turna balığının yemekleri konusunda bilgisi olan varsa paylaşımlarını bekliyorum.İnternette araştırdım pek birşey bulamadım,birisi güzel bir site hazırlamış ama arkadaş vefat ettiğinden (Allah rahmet eylesin) site sahipsiz kalmış galiba sayfada hatalar oluşuyor.

13. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Musa turna ile yapılacak yemekler konusunda bende pek birşey bulamadım. Burda 2 yada 3 tane tarif var terbiyeleme ve pişirme ile ilgili. Ama sadece bu kadar. Bende balık yemekleri ile ilgili word dökümanı var ondada arattırdım hiç turna ile ilgili tarif yok. Bu nedendir diye araştırırken turnanın beyaz etli balıklar sınıfına olduğunu okudum. Bendeki word dosyasındada beyaz etli balıklarla yapılacak 5-6 tarif var. Belki o tarifler kullanılabilir. Bu konudada sanırım Yakup abi bizi aydınlatacaktır. :D :D :D

14. blackboy55

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    Neee Yakup abinin aşçılığıdamı var:eek: neyse bir yönünü daha öğrendik:D

15. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Of of of of sen ne diyorsun. Sana şu kadarını söyliim parmaklarını yersin:) Başka birşey demiyorum. Birde benim bu zamana kadar gördüğüm hangi yemekle hangi baharat iyi gider, hangi bitkiden içine katılabilir gibi konularda da uzman.

Bütün bunlara rağmen yinede en büyük çörüşü ben tutarım o ayrı :D :D

16. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    Arkadaşlar ,turnayı bol kızgın yağda kızartmaktan başka bir seçeneğiniz yok,
    öncelikle temizleme işinden başlayalım,
    turnanın pullarını aldıktan sonra(ense kısmı biraz inatçıdır)kafasını kesip,enseden başlayarak sırt yüzgecine kadar kesin(karın kısmını kesmeyeceksiniz)şimdi raket şeklinde açılmış turnayı büyüklüğüne göre enine bir kaç parçaya ayırın.yıkayıp süzgece alın ve tuzlayıp unladıktan sonra kızgın yağa atıp pembeleşene kadar kızartın.
    karın kısımları ve kuyruk taraflarını çocuklara yedirin(oralar kılçıksız olur)
    turnanın kendine has güzel bir tadı vardır..
    afiyet olsun

17. sazancı

sazancı ibrahim

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    2.5 kilo sazan
    Öncelikle teşekkürler İbrahim. Kullandığım kamış ve makinayı ilk mesajımda kısaca belirtmiştim ama burda tekrar belirteyim.

Kamış olarak turna avında Albastar Orient kamışın 210 cm uzunluğunda olanını kullanıyorum. Bu kamışın atarı 10-30 gr ve teleskopik değil iki parçalı bir kamış. Atarı 10-30 olduğu için her türlü sahteyi rahatlıkla atabiliyorum. Ama dediğim gibi benim turnaya gittiğim yerler hep dar sulama kanalları onun için atış mesafesi problem olmuyor. Bu kamışın fiyatı 24 ytl.

Makine ise Albastarın Pasha serisinden 35'lik makine. 8 rulmanlı. Çok büyük olmayan bir makina. bence bu boyda bir kamışa uygun. Bu makinayada 0.18 ip misina sarıyorum. Fiyatı ise 45 ytl

Kefal ve levrek avına gitmediğim için o avlarda kullanılır mı pek bilmiyorum. Ama tahminimce denizde levrek avı için biraz kısa kalabilir. Ama bilen birileri daha ayrıntılı bilgi verebilir. Mesela Yakup Abi

taylan abi bilgiler için çok sağol teşekkür ederim.........

18. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Yahu turna avlayalı bu uşağın huyu değişti, biz bizeyken yapıyorsun bari arkamdan yapma böyle şeyler.
    Ben alıştım senin bana takılmana, iyi şeyler söyleyince bünyem kabul etmiyor.

Aşcılık Taylan la ortak yönlerimizden, bir hünkar beğendi yapar, bırak hünkarı ben bile beğenirim, o derece yani :)
    Ben daha çok basit pişirmeleri severim. Yağsız balıklarda ve mevsim dışı tüm Ege-Akdeniz balıklarında favori pişirme yöntemim balığı zeytinyağı (halis), ay şeklinde ince doğranmış kuru soğan, 2 iri diş bıçakla doğranmış sarımsak, ev yapımı pul biber, limona (asla domates ve salça yok) gömüp ya ocak üzerinde tıkırdatmak yada üzerine folyo kaplayıp fırında düşük sıcaklıkta (120-150 derece) yavaaaş yavaş demlendirmek (güveç hesabı).
    Zeytin yağı kabın tabanında yükecek kadar çok (en az 1 çay bardağı) Suyuna banmayı sevenler bu tarife zeytin yağı kadar da su ilave edebilir.
    Bu tarifi dağda bayırda uygularım. (arkadaşlar bu kadar malzemeyi sırt çantamda taşımama şaşar ama).

Turna için acizane önerim; yerken, kas katları arasında Y şeklinde kılçığı olduğunu unutmadan, Pulları kazınmadan (deri altındaki yağları korumak, dışarıdan gereksiz su alımını egellemek amacıyla, yerken deriyi kaldırın atın) içi pırıl pırıl temizlenmiş iyice tuzlanıp, en az 3 saat dinlendirilmiş turnayı balığın boyutlarına uygun bir fırın tepsisine yerleştirdikten sonra, yemeklik doğranmış kuru soğan, sarımsak, pul biber, az da karabiber bir kaşık sıvı yağ ile karıştırılarak harç haline getirilir balığın içine dışına doldurulur. bir kibrit paketi büyüklüğünde tere yağı bu şaheser üzerine kesme şeker büyüklüğünde parçalar halinde yayılır. üzeri folyoyla kaplanır ve önceden ısıtılmış fırında 30 dk kadar pişirilir,balık iriyse süre artırılır, gerek duyulursa tepsiye az su konulur.
    Afiyetle yenir.

Son düzenleme: 24 Kasım 2006
  19. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Sevgili Yakup abi öncelikle şunu söylemeliyimki hakkatten bu turna benim sinirleri minirleri komple aldı götürdü. Şeker gibi, pamuk gibi bi adam oldum :D Gerçi bunda artık sana balık tutabildiğimi kanıtlamış olmanın etkiside yok değil :) Niye böyle oldu bende anlamadım.

Verdiğin turna tarifini bir daha ki sefere mutlaka deneyeceğim. Ama baharda olur ama 15 aralığa kadar olur bilemem.

Yemek yapmak konusuna gelince. Gerçekten yemek yapmayıda yemeyide çok severim. Eğer yeterli vaktıim olsa (mesela eşim gibi öğretmen olsam) saatlerce eşimle beraber yemek yaparım. ama malesef işten eve 7 - 8 gibi varabildiğim için bu pek mümkün olmuyor. Ama internetten farklı tarifleri indirip düzenlediğim bir word dosyam var onun sayfalarını giderek kalabalıklaşıyor. Şimdi ilk yemek hedefim hamsili pilav :D

20. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Taylan: Yiyelim içelim derken, hazır bölgemizden avlanan balıklardan kenara kaydetmem gereken bir veriyi sormayı unuttum.
    Balıklar oldukça besili görünüyor, temizlerken dikkat etmişsindir, yağlılık durumu neydi, en önemlisi cinsiyetlerini tespit edebildin mi, gelişmemiş te olsa turnalardan yumurta çıktı mı?
    Bana kalırsa büyüğü erkektir, gonatlar gri-beyaz olur bu mevsimde ayırt etmek zordur. Küçüğün daha soluk rengi belki de dişi olduğunun işareti. Yanılıyor muyum?