Sazan Hakkinda Bilmek Istediğiniz Her şey

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında Yakamoz tarafından paylaşıldı.

1. canalpakin

canalpakin

yok abı onlara mısır koycaksın yaydakı hamur koku salıp balığı cekmek için

2. canalpakin

canalpakin

Bu arada sazlıbosnada sazan ıcın msnden veya burdan avlak tarıf edebılcek bırı olursa cok sevınırım

canalpakin@gmail.com

3. floryalı

floryalı

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    8 kilo akya,kofana,lüfer,kırlangıç,lambuka,çıplak.
    Türkiye'de tatlısu deneyimim yok denecek kadar azdı, şu an Varşova'dayım, burada Vistula nehrinde kaşıkla bir adet turna yakalasam da devamını getiremediğimden bunun acemi şansı olduğuna kanaat getirdim.

Sazan konusunda içim yaralı, adeta yüreğim kan ağlıyor, sazanların sırt yüzgeçlerinin Jaws filmindeki gibi suyun üzerinden göründüğü göletlerde dahi sazan yakalayamadım, şamandıralı tek iğneli takımla yem olarak beyaz kurt (zannedersem sivrisinek lavrası) ve hamur denedim, balıkların yemi alıp şamandırayı çekmelerine rağmen yakalayamadım, yaylı takımla hiç varlık gösteremedim. İğne olarak 8 numara sazan iğnesi kullanıyorum, Mustad 264/10 küçük iğneleri de denedim fakat beceremedim. Tatlı su konusunda kendime güvenim adeta bitti fakat İstanbul'a döndüğümde Florya-Yeşilköy sahillerindeki avlarıma devam etmekle beraber muhakkak tatlısulara da uğrayacağım. Babamın ve amcamın K.Çekmece gölündeki turna hikâyelerini dinleyerek büyüdüm, K.Çekemce bildiğiniz gibi rezil bir durumda, B.Çekmece'ye yahut Sazlıbosna'ya turna ve sazana çıkmayı çok istiyorum. Saygılar.

4. MUHAMMED88

MUHAMMED88

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    10 KG SAZAN
    sazann

meraba arkadaşlar sazan avında öncelikli kural sabırdır takımı kurduktan sonra bekliyeceksin sezon açıldı rastgele

5. mkirac

mkirac mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan
    teşekkürler güzel mail
    başarılı avlar dilerim

6. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    vermiş olduğun bilgiler için çok teşekkür ederim arkadaşım

7. canalpakin

canalpakin

dün istoçta bir dükkanın çalışanı arkadaşının yakaladığı sazanın resmini gösterdi ve 48 kg geldiğini söyledi adam elleriyle çekmiş kamış filan paramparça

8. :eek: :eek:

1 çuval şeker gibidir valla o:rolleyes: :)

9. FoxCarp

FoxCarp Erdinc

Favori Kamış:
    Sadece olta! Ağcıları ihbar ederim!
    En İyi Avı:
    SAZAN !
    Merhaba Arkadaşlar,

Bu bilgi kesinlikle yanlıştır. Dünya rekoru ancak 38,450 kg. Sazanın daha büyük olması şimdiye kadar duyulmadı...

10. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub
    sizin verdiğiniz bilgi 38,450 kg mazide kaldı

olta ile tutulan yeni dünya rekoru aşağıda resimdekidir

Bu balık Graham Slaughter tarafından tutulmuş,Rainbow lake Fransada, kendileri Venture adlı sazan malzemesi üreten bir firmada Menagerlik yapmakta, bu aynı zamanda nadir firmalardan biridir. Balık SOLAR BYT ve tuna aromalı boili ile tutulmuştur ve 88.lb 6.oz yani 40.200 kg. ağırlığında.
    Hepimize rasgele arkadaşlar

Son düzenleme: 19 Temmuz 2007
  11. FoxCarp

FoxCarp Erdinc

Favori Kamış:
    Sadece olta! Ağcıları ihbar ederim!
    En İyi Avı:
    SAZAN !
    Walla doğru bilgi vermişsiniz. Ben son zamanda dünyadaki gelişmeleri takip etmedim. Bu 'alçak' ingilizlerin en iyi mekanları (Güney Fransa) satın alıp özel besleme yaptıklarını düşünmeye başladım. Amaç dünyaya kendi ürünlerini pazarlamak.Dikkat ederseniz çoğu rekor hep böyle firmalarda çalışanlara aittir.
    Ben Türkiye sazan rekorunu merak ediyorum kaç kg? Bilen var mı?
    Ben de bu arada gidip boili yapayım,malum haftaya sazan kampına gidiyorum...
    Hepimize rastgele!

12. carpe chasseur

carpe chasseur ORHAN

boılınızın içeriği nedir bilgilendirebilirmisiniz bizleri biraz erdinç abicim

13. Conqueror

Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

Favori Kamış:
    Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
    En İyi Avı:
    100 gr israil sazanı
    ben yarım litrelik su şişeleri alıyorum etrafına küçük delikler açıyorum , içine fenni yem ( tavuk yemi) koyuyorum bunu hazırlarken ; fenni yemi bir tavada pişiriyorum kısık ateşte içine vanilla katıyorum daha sonra soğuduktan sonra bu şişenin içine koyup ağzını kapatıyorum , misinaya bağlayıp sallama atar gibi suya atıyorum ve arasına oltalarımı diziyorum böyle 3-4 şişe yapıyorum biraz zahmetli ama faydası çok iyi ,bunu yapamazsanız 1-2 kilo fenni yem ( tavuk yemi ) alın bunu ıslayın hamur kıvamına getirin daha sonra suya atın bu suda dağıldığı için balık tam olrak yemlenemiyo sonra oltalarınızı atın iyi sonuç aldım

14. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Bilgi için teşekkürler.

15. carizzo

carizzo Melih BUKER

En İyi Avı:
    5
    Yemleme sazan avcılığında verimi çok arttırır. Mantıken artması da doğaldır. Yiyecek olan yere balık gelir, o bölgede dolanır, yayılan koku nedeniyle karnını doyuracak yem arar. Bu nedenle, uygun yemleme yapılan yerde, yemleme yapılmayan yere oranla daha fazla balık gezinir ve iğnemizi yutma olasılığı artar.
    Ben yemlemeyi aşağıdaki şekilde yapmaya çalışıyorum.
    1. Balık yakında ise :
    Ben eğer balığın yakında olacağını değerlendiriyorsam( Küçük göletler, sabah çok erken saatler, çok sıcak havalarda geceleri), tarhana, civciv yemi, ayçiçeği küspesi testere artıkları, buğday, hafif kokmuş konserve mısır gibi malzemeleri oradaki suyla ıslatıp top haline getiriyor, elle oltaların olduğu yere atıyorum.
    2. Balık uzakta ise:
    a. Sazan avı için özel yapılmış sapan ile yemleri ileri atıyorum.
    b. Bedene kurşun ağırlık yerine küçük mazmozlama kafesi takıp, yemleme yapıyorum.
    c. Yaylı takıma hamurla karışık civciv yemi takıp yemliyorum.
    d. Misinanın ucuna plastik bir bardağı bağlayıp, içini ıslatılmış yemler ile dolduruyorum. Bardağın ters dönmesi içinde dibine şamandıra bağlıyorum. Suya düşünce şamandıra sayesinde bardak ters dönüyor, yemler boşalıyor.
    e. Hafiften delikli ipek kadın çorabına yemleme malzemelerimizi doldurup, oltaların bulunduğu bölgeye atıyoruz.
    f. Ucu hafif kıvrıkça sopa gibi uzun bir boru ile yemleme topları oldukça ileri atılabilir.
    g. En önemli yemleme malzemesi ise PVA dır. Yani suda eriyen naylon poşetler. İçine yemleme malzemeleri ile mısır takılı iğneyi koyup, ağzını bağlıyorum. İleri attığımda PVA 20-30 sn. içinde eriyip, iğne yemlerin tam ortasında kalıyor. En süperi de budur. ! (Sn.Murat KARAHAN'ın öğretisidir. )
    Sizlerinde değişik teknikleriniz varsa öğrenmek isterim.
    Hepimize rastgele...

Son düzenleme: 28 Temmuz 2007
  16. mc_avci

mc_avci MuraT

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan
    verdigin bilgiler için saolasın abi

17. themad2

themad2 Serdar

ben sazan tutmaya heveslenmiştim ama sanırım vazgeçtim:Dben sadece unkapanı köprüsünde balık tutmayı bilen biriyim.burda bilmedigim çok sey var boili yemler nası takıcam nerden bulucam yemleme falan zor iş ben seni aydınlatırım diyen varsa:Dmsn:serdar_gurevin@hotmail.com

18. tmusaoglu

tmusaoglu

Arkadaşlar merhaba. Herkes yaya takılan hamurdan bahsetmiş. Bu hamuru nasıl hazırlayacağımız hakkında bir bilgi verebilir misiniz? Teşekkür ederim

19. simendifer

simendifer Sennur

Merhaba aramıza hoşgeldiniz.

Profilinizden imza ayarlarınızı yaparak, isim, yaş, bulunduğunuz şehir ve kan grubu bilgilerinizi yazarsanız seviniriz.

Yemler ve yemleme bölümündeki konuları araştırırsanız farklı hamur tarifleri bulabilirsiniz. Tek bir çeşitle sınırlı değil. Arama motorunu da kullanabilirsiniz. Keyifli paylaşımlar...

20. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun