şile palamudu bunlar!!!

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında kaan tarafından paylaşıldı.

1. DR_BLOoD

DR_BLOoD

ilginize teşekürler abilerim çook çoook sağolun beni burada bir daha mutlu ettiniz teşekürler...

2. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Engel olmayin bana, gülecemmmmmmmmmmmmmmmmmmm :D :D :D :D

Sanirim ben ise gitsem iyi olacak :D

3. Eluch

Eluch

Önce herkese merabalar abimlerim amcalarım ve kardeşlerim ben forumu uzun zamandır takip edmiyorum bilmiyorum biliyo musunuz bahsi geçen kişi(kaan)benim kuzenin küçükten beri balığa çıkarız.Yaptıklarının tamamen arkasındayım.Önce şunu söliyim bu siteyi bulduğımda harbi çok sevinmiştim çok güzel bi site fotoğraf video alış verişi süper olur diye.ama bu yorumları anlamıyorum.Cok fazla yorum yapılmış ben kuzenimin dediği her şeye katılıyorrum.Bu bahsi geçen tartışma konusunu benim dedelerim fazlasıyla yapıyomuş benim dedem balık paralarıyla ev almış kendine ama şunu da sölüyorum gırgır lar troller yokken!!!Denize çıktıklarında balık seçerlermiş hangisini tutsak diye!!!işte bu kadar bolmuş.dolyısıyla sizin dediklerinize gelirsek deniz için tehlike yaratan biz değil saşma sapa avlar(trol-cık cık-dinamit vs)bi kere bu doğanın döngüsüdür arkadaşlar bu hayvan adam akıllı avlanırsa soyu tükenmez ki benim senin tuttuğun 3-5 çift balıkla.Herkes tutulmuş amatörlük pro luk falan niye takıyosunuz buna bu kadar balık bana zevk veriyo 50 çift balık gelirse nereye verim,arkadaş demiş geri at zaten ölüyo hayvan palamut öle nazlı yemiyoki çapariyi lüfer gibi diil ki!Uzun lafın kısası dediğim şekillerdeki avlar yasaklansa çaparicilik le balık nesli tükenir mi bu soruyu mantığınızı kullanarak kendinize bi sorun!Forumda benden yaşça büyükler var terbiyesizlik etmek de istemiyorum reis amca siz hiç bi satmadın yahu :)yaşınıza bakarsak siz karadeniz de marmarada gerçekten(eskiyi kastediyorum) balık tutmuş birisiniz siz bişeler söyleyiverin bari:(
    namık abi sahte para basmakla çaparide balık tutmayı bir tutuyosan ben sana hiç bişe demiyorum:)
    Sirkülere gelince bu ülkede formalite için yapılan bir sürü iş var dır sonuçta bu konudaki yetkili kişi kim bölgemzide liman başkanlığı mı bizim burda limana 10 adım uzakta hiç bi yerdede duymadım liman başkanlığı çaparicileri yakaladı diye:)
    Ayrıca bişey daha var sirkülere göre zıpkınla avcılık da yasak ama bakıyorum zıpkın videolarına kimse sesini çıkarmıyo(yanlış anlaşilmasın örnek veriyorum ben karşı diilim)
    Uzun lafın kısası biz böle avlanıyoruz.Buna biran önce açıklık gelsin yok kardeşim bize uymaz diyosanız ben üyeliğimi iptal ediyorum...

Son düzenleme: 30 Eylül 2006
  4. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Arkadaşım öncelikle hoşgeldin, sefalar getirdin. Burada kimseye düşman değiliz, aksine daha iyiye daha güzele kavuşmak için birlikten güç doğar diyoruz.
    Kaan arkadaşımıza yöneltilen yorumlar yıkıcı değil yapıcı olabilmek içindir ve inan buna herkes tüm samimiyeti ile yazdı. Buraya üye olan ben de dahil birçok kişi , bu konudaki kanunları uygulamaları burada öğrendik. Doğru sandığımız birçok şeyin yanlış olduğunu da!.

Son olarak sirkülerde zıpkınla avcılık;
    1-) İç sularda süresiz olarak,
    2-) Denizde ise tüp vb. ek soluma araçlarıyla,
    3-) Denizde gece ,
    4-) Denizde yasaklanan bölgelerde,
    yasaktır . Bunun haricinde zıpkınla amatör balık avcılığı serbesttir.

5. Sevgili Can Kardeş;
    Ne sizi nede Kaan arkadaşımızı kaybetmek isteriz gayemiz sizi kazanmak.
    Şayet balık yakalayıp satıyorsan bu amatörlük değil, ticaridir. Biz bunu anlatmaya çalışıyoruz. Yazdıklarından anladığım kadarı ile Kaan kardeşimize destek verdiğine göre sende avladıklarını satıyorsun.
    Bizim sitemiz Amatör Balıkçılık Sitesi olarak geçiyor....
    Amatör balıkçılığın tanımı;
    Amatör Balıkçılık: Sadece rekreasyon spor veya dinlence amacıyla yapılan, maddî ve ticarî kazanç gayesi gütmeyen avlanılan ürünün satılmadığı balıkçılık etkinliğidir. şeklindedir.
    Şimdi bu tanıma göre Kaan kardeşimizin veya sizin yapmış olduklarınız yukarıdaki tanıma göre amatör balıçıkçılımıdır yoksa değil midir. Bunu bizi söylermisin.
    Size şunu da hatırlakmak isterim sitemiz sizin dediğiniz gibi " çok güzel bi site fotoğraf video alış verişi süper olur diye." düşündüğünüz bir yer değildir. Burda al resmimi ver videomu gibi yapmacık hareketler içermez. Burda biz birimizi eğitir öğretir, paylaşırız. Beraber balığa gittiğimiz içinde aramızda kalıcı dostukluklar oluşur. Bazen gırgır yapar bazende birlikte ağlarız. Burası öyle bir site işte...
    Zaten siz kendinizde belirtmişsiniz dedeleriniz denizlerimizden balık seçer diye bizde yarın çoçuklarımıza bir miras olarak denizlerimizde balık bırakmak için burda bulunuyoruz.
    Amatörce yapılması gerekenlerin neler olduğunu biliyoruz ve amatörlüğün dışına çıkmıyoruz. Zaten çıkarsak profesyonel (Ticari Amaç Güden) balıkçı oluruz ve ozamanda yine yasaların tanıdığı imkanlar doğrultusunda hareket eder ve ona göre avlanırız. 3-5 fazla balıkla doğanın dengesinin bozulmayacağını bizlerde biliyoruz. Fakat diyoruz ki. Biz amatör balıkçı isek ; İhtiyacın kadar balık tut. Fazlasını tutup ta ne yapacaksın. Ev halkı 5 kişi ise 10 tane palamut fazlası ile yeter. 50 tane tutmanın ne anlamı var. 2 gün 3 gün sonra tekrar tut. Denizde balık biter mi? Bitmez. Zaten sende bende hergün balık yiyemiyeceğimize göre fazlasının ne anlamı kalıyor.

Son olarak Reis baba size gerekli açıklamayı kendisi yapacaktır.

Lakin; Sirküler konusunda bizimde yaşadığımız sıkıntılar var. Ama bu uygulama denizlerimiz ve tatlı sularımız için çıkarılmıştır. Bu uygulamalar ama doğru ama yanlış olabilir. Konumuz şuan o değil. Bize düşen bu kurallara ve yasalara uymak ve uygulatmaktır. Sen ben bunu uygulamazsak diğerleri de uygulamaz. O zamanda avlayacak balık, yüzüne bakacak ne deniz nede göl buluruz.
    Sevgilerimle....

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 30 Eylül 2006
  6. simendifer

simendifer Sennur

Sevgili Can, konuyu henüz gördüğümden tamı tamına 13 sayfayı okudum. Şimdi şuna bir açıklık getirelim. Herşeyden önce burası bir amatör balıkçılık sitesi. Yani ticari anlamda hiçbir şey sözkonusu değil. Tuttuğumuz balıkları satmıyoruz. Kaan kardeşimiz de amatör balıkçı olduğunu belirtmiş ama 50'lik çapari kullanıyorum demiş. Hiçbir amatör balıkçı 50'lik palamut çaparisi kullanmaz [ Kullanmaz derken, vicdani olarak ve işin keyfini çıkarmak için kullanmaz. Bu işin erbaplarından öğrendiğim kadarıyla, suyun derinliğine göre daha fazla iğneli çapari kullanmak da mümkün ancak bunun amacı balığın dipte mi, yüzeye yakın mı yoksa ara suda mı olduğunu bilmemekten kaynaklanıyor. Bu denli çok iğneli bir çaparinin tamamı dolsa da çekemezsiniz zaten, kopar gider o takım. (hatta sanırım Mahir amca da bir mesajında bunu belirtmişti.) Balık neredeyse, çaparinin o kısmına vurur ve balığı oradan almaya devam edersiniz. İşte amatörlük burada devreye giriyor. 50'lik bir çapariyi bu amaçla kullansanız dahi, fazlasını salmalı ve sirkülere göre hareket etmelisiniz arkadaşlar. Evet palamut fazla dayanıklı bir balık değil ve çektiğiniz anda, yaklaşık 30 sn. gibi bir süre içinde can veriyor. Ama size yetecek kadarını 1 defada çektiyseniz zaten, en azından ikinci kez çapariyi salmamalısınız suya. İşte 5'lik ya da 6'lık çapari, sizin 50'lik çaparideki gibi ihtiyacınızdan fazla başığı çekmenizi ve balıkların ölmemesini sağlıyor. Bizlerin size ısrarla anlatmaya çalıştıklarından biri de bu ;) ] Sitedeki arkadaşlar bilirler, ben palamut tutalı henüz 1 ay oldu ve orada kullandığımız takım 6'lı idi. ucunda da rapalası vardı. Yani öyle tek iğne falan değil, 6'lık 5'lik v.s. takım da kullanılabiliyor palamut için. Ha siz şimdi diyeceksiniz ki, tekne var, bu teknede kullanıma uygun 50'lik çapari de var, neden ille de 5'lik ya da 6'lık çapari diyorsunuz. Çünkü amatör balıkçılık bunu gerektiriyor. Yasaları ve çeşitli düzenlemeleri var. Ve tabi hepsinden de önce, eğer amatör balıkçı iseniz vicdani yasalar var. Bize deyin ki, biz bu kadar balığı tutuyoruz ama biz bu işin ticaretini yapıyoruz, o zaman boynumuz kıldan ince ama öyle bir durumda da burada bulunmanızın anlamı olmuyor değil mi ? Çünkü farklı amaçlar güdüyoruz demektir bu.

Yazında, liman başkanlığı limana 10 mt. uzaklıkta ve karışmıyorlar demişsin. Neden peki ? Sence 50'lik çapari kullandığınızdan dolayı sizi ticari balıkçı sanıyor olmasınlar ? Yaptığınız ticari balıkçılık sirkülerine göre yasak değil ki zaten... Yılmaz Erdoğan'ın da bir şiirinde dediği gibi, "yapma çiçek satanlar bahçıvanlar değil, tüccarlardır". Yani amatörüm deyipte 50'lik çapari kullanırsanız, balığın fazlasını satarsanız v.s. bu ticari olarak bu işi yapanların tasarrufundadır ve amatörlükten çıkar. Eğer amatörüz diyorsanız, bence arkadaşlarımızın söylediklerine kulak vermelisiniz. Burada amaç, sizin buradan gitmenizi istemek ve kaybetmek değil, amatör balıkçı olarak sizleri kazanmak ve her zaman aramızda görmektir. Sevgiler,

Not : Ne güzel... madem bir tekneniz var, palamut için sırtı çekmeyi deneyin arkadaşlar ;)

7. kaan

kaan

Favori Kamış:
    Palamut çaparisi,fanyalı dip ağı,uzatma ağı,kaşık
    En İyi Avı:
    65 çift palamut
    Sevgili simendifer Karadenizde hiçbir amatör balıkçı 6 lık iğne atmazki palamuda.
    Dediğim gibi palamuda minumum 40 lık iğne atılır.
    Belki palamut yakalamayı bilmiyorsunuz ve bu tür fikirleri öne sürüyorsunuz.Bunada saygı duyuyorum ama 5 lik iğne ile ne oynağa girsen bişey olur nede götürüden balık alınır. Bunu kıyıdan balık yapan arkadaşlarıma şöyle örnekliğim bana diyorsunuz 5 lik iğne yap. Bu benim size istavrite tek iğne atın 10luk çaparisi yerine demem gibi gülünç bir olay.
    50 lik iğne amatöre girmiyor olabilir ama karadenizde bu böyle yapılıyor.
    Liman başkanlarıda bu olayı böyle benimsedikleri için amatörmü pro mu diye ayırt etmez.
    Gerçi onlar hiç birşeye bakmıyor. Paran olsun gırgır yaptır.sesini çıkartan olmaz.
    Denizin bir ucundan diğer ucuna bitmek bilmeyen uzatma ağları atıyorlar.
    3 hafta önce konuştuğum biri söyledi denize 8km lik uzatma atıyorlarmış. Bu insafsızlık değilde nedir. Bizim gibi kayıklara bile geçicek yer bırakmıyorlar.

Not:Bu arada bir değil 2 tekne var :D

8. simendifer

simendifer Sennur

Aşağıda gördükleriniz 05.09.2006 tarihinde 6 iğneli palamut çaparisi ile tutulmuş olup, 3 adedi bana aittir. Amatör ruh taşıyorsanız yapılabiliyor yani ;) Bu balıklar hepimize yetti de arttı eve bile götürüldü... Bilmem anlatabiliyor muyum.... 40 - 50 iğnelik bir çapariye ihtiyaç duymadık bunun için ;)

9. balıkçıl

balıkçıl

tutan tutuyor bak sen yeterki iste.hem ticari değise neden bu kadar ısrarla savunduğunuda anlayamadım hala.seni ikna etmek zor vallahi

10. kaan

kaan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    65 çift palamut
    iyide ben yazımda ne dedim. Karadenizde.
    Ege ve akdenizde palamuda olta bile atmıyorlar tadı kötü oluyore diye
    Bu arada resimler güzel.
    O uzun olan balık baracuda ise ondan tatile gittiğimde marmariste yaşıyan akraba ile tutmuştum :)

11. simendifer

simendifer Sennur

Evet, baracuda ve çok lezzetliydi gerçekten. Baracudayı resimde gördüğün Gökhan arkadaşımız çekmişti sudan.

Bak burada anlatmak istediğim şey şu, deniz her yerde deniz değil mi ? Yani sen eğer istersen bizim kullandığımız yöntemle de avlanabilirsin. Ne yapıyorlar, 6'lık çapari falan kullananlara yuh mu çekiyorlar orada anlayamadım ki ? Gurur meselesi gibi bir durum halinde mi bu Şile'de... Yoksa ben mi öyle algıladım ? Bu konuya bir açıklık getirebilirsen sevgili Kaan, sanırım benim de seni anlamam biraz daha kolaylaşacak ;)

12. kaan

kaan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    65 çift palamut
    Bu şile için geçerli değil tabiki ama karadenizde bu işin raconu böyle. Dediğim gibi sevgili arkadaşım.
    Siz istavrite 10luk çapari yerine tek iğne atarmısınız?
    O mantıkla düşünün biraz.
    Ayrıca balıkçıl arkadaşım ticari amaç demiş.
    Hergün ben 10 çif tutsam evt bu ticari olur ama kırkılda kazandığım para 20 ytl veya 30 ytl ise bunun neresi ticari. Kim girer böyle bir ticarete. Mazot param bile çıkmıyorki zaten. :D
    Satmak çok zevkli bir duygu neticede kendi alın terin ama dağıttıktan sonrada napiyim balığı dökiyimmi bende satıyorum. Dediğim gibi kazancımda 30 ytl filan oluyor buda günde değil.
    Bazen ayda bazen haftada.

13. simendifer

simendifer Sennur

Tamam işte bende diyorum ki, az iğneli çapari kullan, ne dağıt ne de dök :) Kendine yetecek kadarını tut yeter ;)

14. Yaaa kardeşim sana kim sat diyor...Sende ihtiyacın kadarı tut diye yırtıyoruz biryerlerimizi burda okumuyormusun yada anlamak istemiyorsun. Sana bugün 10 tane yeterse 10 tane tut ve geriye karaya çık kahveye git gez toz dolaş neden birgünde 50 tane tutcam diye uğraşıyorsun onu anlamıyoruz.

15. kaan

kaan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    65 çift palamut
    tamam anlıyorum isizi ama balık tek tek vurmuyorki!
    Bir vuruyor bazen 10 çift.
    Bu durumdada diyiceksinizki 5lik iğne kullan o zamande ben size diyorum siz istavrit çaparisini tek iğne yapıp avlanıyormusunuz. Bu işin olayı budur.
    Bu arada türk dil kurumunun sitesinden baktım
    profesyonelin anlamı
    Bir işi kazanç sağlamak amacıyla yapan (kimse) meraklı, hevesli, amatör karşıtı.
    Ben bu işten bir kazanç beklemiyorum ve tamamen merakımdan ve zevkimden yapıyorum.

16. kaan

kaan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    65 çift palamut
    iş öğretmeye çalışsan sizsiniz abi bana öyle diyorsanız bende diyorumki sizde istavriti tek i,ğneyle tutun.
    Bu arada namık abi konuşmalarında daha seviyeli konuşmanı istiyorum
    abi dedik tamamda.
    yorma bizi iş öğretme filan?
    Ayrıca ben diyorum kıyı balıkçılığından anlamam ama bu sitede çoğu kişiden daha iyi biliyorum kayıkla balık tutmayı.
    Kaç kişi bu sitedeki oynağa girdi suyu ile balığı anlıyor ?
    İş öğretmeye gelincede sanada karadenizdeki balıkçılık hakkında çok şey öğretebilirim namıl ABİ

17. Tamam kardeşim 50 li kullan o an 10 tane geldimi bırak git. Fazlası için neden uğraşıyorsun ki.
    Eminmisin link verde bizde bakalım kazanç sağlamak için mi yazıyor yoksa kazanç sağlamadan mı yazıyor

18. kaan

kaan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    65 çift palamut
    Ne oldu abi sinirlendin böyle konuşmaya başladın ben seni seviyeli konuşmaya çağırıyorum.
    Ayrıca insan kendinden hayli yaşça küçük birindende çok şey öğrenebilir.

19. Kıyıdan yada tekneden fark etmez
    Belki bu sitede bulunanlardan ustasındur ama anladığım kadarı ile AMATÖR değilsin bunu kabul etmiyorsunda.

20. kaan

kaan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    65 çift palamut
    2 balık satıyorum diye amtör değilsem tama profesyonelim.
    Ama şunu söyliyim pro demek. Bu işten gelir sağlıyan geçimini bu yolla yapan kimse demektir.