Tırıvırı

Konu, 'Tebliğler' kısmında mhakanbasar tarafından paylaşıldı.

1. macir_ertan

macir_ertan Ertan Çetin

Favori Kamış:
    Trabucco
    Favori Makine:
    Daiwa Emblem-Z
    En İyi Avı:
    Yayın,Sazan,Turna
    Tıtıvırı !!!

Aman kardeşim yapılan iş ,kişinin aynasıdır...herhalde bazılarının beyin hücreleri de aynı tırıvırı gibi...bu konuda yazacak şey çok ama gerek te yok ...

Karar:YASAK+YASAK=?Bu neyin ne olduğunu anlamayanlar için(Tırıvırıcılar)

bu da:YASAK+YASAK=YASAK'tır kendini bilenler için

*****ÇÖZÜM:

iNŞALLAH BU ARALAR BALIĞA PARDON TIRIVIRI AVINA GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORUM BİR OTOBÜS DOLUSU ARKADAŞLARLA....TIRIVIRICIYA RASTLARSAK...OLAYIN İNCELİKLERİNİ BİZZAT ANLATMAYI DÜŞÜNÜYORUZ:D :D :D :D EN İYİ EĞİTİM YERİNDE TATBİKAT İLE MÜMKÜNDÜR...:rolleyes:
    TABİİ JANDARMA VE BÖLGEYE BAĞLI MUHTAR İLE.;)

Son düzenleme: 30 Nisan 2007
  2. cakall

cakall Burhan Sait

Benim Sakarya'ya gittiğim senen kimse normal olta (en azından benim bulunduğum yerde) kullanmıyordu.Gece kaldığımızda dip oltasına takıldı zarzor kardeşimle oltayı çektim.İnan hiç abartısız 5 karış bir sazan tırıvının içinde ölmüş kokmaya başlamış.Ben resimler hariç hiç bukadar büyük sazan görmedim.Çok zoruma gitmişti.Kokudan yerimizi değiştirmek gerekti.Ne olurdu sanki o balığı oltayla çekseydik.O büyük zevki insanlar yaşasaydı.O akşam sabaha kadar saklı tırıvırıları topladım bir güzel yaktım.

3. berkman84

berkman84 Gökhan

Favori Kamış:
    Balzer Trendos 3,90 (3 parça)
    Favori Makine:
    balzer bonita 30luk
    En İyi Avı:
    turna 2.3 kg
    bu tırıvırı denen mereti pazar günü wagabonds arkadaşım bizzat gösterdi ve yasak olduğunu söyledi bunu büyükçekmece gölünde kullanıyolardı madem yasak olan bişey bütün millet bu mereti galata köprüsünde herkesin içinde çok rahat kullanıyor bence bunu önlemek için olayı kaynağından çözmek lazım yani satan kişilere sağlam bi ceza ile tırıvırıları imha edip satmalarını engelledikten sonra satılmış olan meretleri kullanan kişileri yakaladıkça sağlam bi ceza ile haklamak lazım ....wagabonds çok değerli bilgilerin için sağol kardeş

4. babaçi

babaçi Coşkun

Favori Kamış:
    olta,
    En İyi Avı:
    aynalı sazan.7 kg
    akşam 20:00 dan sonra galata da 300 kişi varsa 300 ü de tırıvırı kullanıyormuş.kuzenim gitmiş o anlattı.ben hala bu tırıvır illetini görmedim

5. gençolta

gençolta

Favori Kamış:
    4 adet remixon3.60 surf kamış remixon king makara2 remixon falcon remixon elite
    En İyi Avı:
    valla geçen yaz elim büyüklüğünde ispari tuttum
    biz abimle geçen sene iki kişiyi ihbar ettik zaten hikayesinide sıcağı sıcağına hemen yazmıştım zaten uyarmadan jandarmayı aradık çünkü eminiz yasak oldunu bildikleri halde kullanıyorlardı ben gördüğüm yerde uyarmıyacam direk şikayet alo jandarma sizde öle yapın

6. flazer

flazer mehmet ali filizer

Favori Kamış:
    YILMAZ 90 LIK ZIPKIN SHEAKPER MAKARALI OLTA VEDE ALBA NIN KAMIŞLARI
    En İyi Avı:
    TATLI SUDA 43 KG AYNALI SAZAN(rüyamda)5,5kg aynalı sazan,6KG DÜZ SAZAN, DENİZDE 2KG MIGRI
    ne zevk alıyolar bu trividen anlayamıyom neyse işallah yasaklanır arkadaşlar slmlar

7. alaverd

alaverd

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Kefal 45 cm.
    işte bunlara dikkat etmek lazım, konu çok güzel, satan yer görünce zabıtaya, kullanan görünce jandarmaya haber vermekten kaçınmayalım. ve litfen zabıta veya jandarmaya şikayet ettiğimizde bizimle telefonda görüşen memurun adını, soyadını ve sicil no.sunu isteyin, şikayet numaranızı öğrenin, sonradan takip edemesek bile bunları memura sorunca mutlaka sonuçlandırıyorlar. bu bilgileri sormaktan da çekinmeyelim lütfen, onlarda bize adımızı soyadımızı telefonumuzu soruyorlar veya sormak zorundalar...

saygılar...

8. oltam_ve_ben

oltam_ve_ben

Favori Kamış:
    Sopasız El Oltası
    En İyi Avı:
    22kg aynalı sazan
    Aman Allah'ım .Bu yönünü Hiç Düşünmemiştim.Allah'tanki Birkez Bile Elimi Bile Dokunmadan Bu tırıvırı Denen İllete..Gördüğüm Herkesi Uyaracağım bu Konu Hakkında.Teşekkür Ederim Bu Paylaşımınız İçin

9. Proteus

Proteus

Favori Kamış:
    Makina:Cormoran Super Match Kamış:Balzer Powertrip
    En İyi Avı:
    Turna 4 kilo 750 gr
    Babam kullansa affetmem şikayet ederim..Herkez gördüğü anda arasın jandarmayı mutlaka bir sonuç alacağız.Bu illetten kurtulmalıyız.Satan av marketlerden de alışverişi kestim internetten alırım gene de katliyama ön ayak olanları kazandırmam.

10. prof_turna

prof_turna

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    turna 4,5 kg.
    valla inanırmısınız hep arkadaşlar konuşurdu tırıvırı, tırıvırı diye bende her konuşmalarında tırıvırı nasıl bişey diye sorardım. tırıvırının nasıl bişey olduğunu geçen sene çok kötü bir biçimde öğrendim. köprüköy'e gitmiştik turna avı için tabi gider gitmez başladık at çek yapmaya bir iki saat sonra baktım yanımızdaki ağacta bir misina bağlı bizden olmadığı kesin. hemen çektim acaba bu ne diye ucundan tırıvırı çıktı. içindekileri buraya yazmayacağım ama acı bir şekilde hem tırıvırının ne olduğunu öğrendim hem de doğaya ne kadar tahribat açabileceğini.

TIRIVIRI YA KARŞIYIZ, KULLANANLARIN KARŞISINDAYIZ!!!

11. Bozüyüklü

Bozüyüklü

Favori Kamış:
    4 metre karbon makaralı
    En İyi Avı:
    2 kg sazan,1 kg alabalık
    valla ne yalan söyleyeyim ben bu tırıvırıyı 1 kere kullandım,ama sonucunu canlı olarak gördüğüm için birdaha asla kullanmadım.bir arkadaşım beni sakarya nehrine götürdü,o zamanlar balıkla işim olmazdı tutmaktanda anlamazdım,oltalara tırıvırı taktık ,balıkları çekmeye başladık,balıklar 2 şer 3 er takılıyorlar ,derken benim tırıvırı suyun içindeki bir ağaç kütüğüne takıldı,çıkartamadım,bende su dizlerime kadar gediği için girdim oltayı kurtarmak için,elimle kütüğün çevresini karıştırdım misine geldi elime ,bir çıkarttım sudan daha önce kütüğe takılıp kopmuş olan tırıvırılarla beraber geldi,içinde 3 ölmüş hatta çürümüş balık ve 1 de canlı balık çıktı,aldım onu toprağın üzerine attım,içinden çıkan canlı balığı kafese götürüp gelene kadar toprakta duran tırıvırıya bir de kirpi takılmış,o manzarayı gördükten sonra anladım bu tırıvırı denen şeyin ne kadar zararlı olduğunu hem suda hem karada mahfediyor hayvanları,kirpiyide kurtardıktan sonra başlarım dedim tırıvırısına,normal iğneli olta yaptım,pek balık tutamasamda önemli değildi benim için.yalnız şu bir gerçekki sakarya nehrinde nerde bir balık tutan görsem herkesin elinde tırıvırı var,şikayet etmekle bitmez,iğneli oltayı sadece yayın için kullanıyorlar,bense tırıvırı kullandığım için pişman olmuştum,artık kullanmıyorum kullanmamda.hem bir zevki yok..

12. UBEYDULLAH

UBEYDULLAH

tırıvırı tam bir illet gerçekten ama nedense hala satıyorlar.Bugün kanca almaya gittim içerisi full

13. bluehunter

bluehunter Ramazan

şikayet ediyoruz ama satan yerler oldukça alanlar illa olur geçen sene karaköydeki spotta görmüştüm ve ikazda ettim sonrada sinirlendim alacaklarımıda bırakıp çıktım ogünden beride oradan alışveriş etmem.ondan evvelde sürmeli balıkçıkta aynı durumla karşılaşmıştım.satmayın ya satmayınn

14. Jandarmaya yaptığınız şikayette bu dediklerinizin hiçbirini söylemezler.Ve böylebir yükümlülükleride yoktur.
    Her isteyene Bu bilgiler verilirse olabilecekleri tahmin edemezsiniz.Benden tavsiye bu konuda ısrar yada polemiğe girmeyin.Bu konuda problem olursa sizin şikayeti kime yaptığınız zaten bellidir.
    Lütfen emin olmadığınız konuda asla şunu yapın bunu deyin demeyin.Birisi ciddiye alıp adını,soyadını,sicilini ver deyip ısrar ederse zor duruma düşebilir.
    Arayanın balıkçı olduğu garantisini nasıl verirsiniz dimi ama????;)

15. UBEYDULLAH

UBEYDULLAH

Ya gerçekten öyle arkadaşlar bende sakaryada arkadaş ile balığa gittiğimde bir ağırlık hisstteik daha önceden tırıvırı kopmuş ağaç dalına sarılmış oda bizim kine dolaştı derken böyle böyle bir anı oldu....Ama gelen balık 1,5 kg ydi.

16. xDJx

xDJx Mehmet Kundak

Favori Kamış:
    Oltalarım
    En İyi Avı:
    El oltası ile Turna 7kg. sazan 6kg. yayın 7kg.Yılanbalığı 2.65kg.Alabalık 1.12kg.
    Tiriviri

Arkadaşlar Koruma Kontrol Genel Müdürlüğünün talimatları ve Bakanlıkça yayımlanan Sirküler gereği TIRIVIRI adı verilen araçla balık avlamak kesinlikle yasak; bu konuda Ankara başta olmak üzere diğer tüm iller bazında Valilikler ve Tarım il müdürlüklerince bildiriler satıcılara tebliğ edildi ama bir satıcı halen daha deposundan gizlice bu katliam aracını 3 kuruşa tamah ederek satışını yapıyor konu hakkında geçen yıl ilgili makamlarla ve derneklerle yazışmalar yaptım; sirkü ve genelgeleri kendisine gösterdim bu konudaki yasağın yasaktan ziyade vicdanen insanlığa yakışmadığı hakkında uzun uzun tartıştık ve sonuç arkadaş <sen benim ekmek paramla uğraşıyorsun> diyerek bana küstü aramız açık şimdi ama daha 15 dk önce iş yerinden bir gencin elinde 2 adet Tırıvırı ile çıktığını gördüm ve çok canım sıkıldı.
    İnsanlara olta satıp teşvik etmek yerine o aracı satıp para kazanmayı amaç edinmiş bu kişi ile ilgili ne yapılabilir?
    Geçen yılki girişimimde Tarım il müdürlüğü yetkilileri uyarı yapmışlar ama arkadaş malesef tezgahtan kaldırdığı malzemeyi halen saklı olarak satıyor ve buda yine doğadaki canlıları yasal olmayan katliamları sürdürüyor.
    Konu hakkındaki görüş ve önerilerinizi bekliyorum.
    saygılarımla...

17. hakan28

hakan28 hakan

Favori Kamış:
    kamışlar, el oltaları
    En İyi Avı:
    Levrek, çipura
    kır kafasını

laf ile uslanmayanın hakkı kötektir. Atalarımız söylemişlerse kesin doğrudur. Aramızda bi kafa kırma ekibi oluşturalım. Benim araç bu işlere çok uygun. Biriside kar maskelerinin ayarlasın. Hepimiz giyinip basalım dükkanı. Geçirelim bunların kafalarına dükkanlarını. İzmirde de çok var böyleleri. Gidip gidip tartışıyoruz ama nafile yahuu. Adamlar nuh diyo peygamber demiyo. Bunların anlayacağı laf kalmadı artık. Akıllı olanları bu tırırvırıyı bıraktı sokmaz oldu dükkanına. Ama kafası basmayanalar ki orayı açmak istiyorum. Ben tırıvırı kullanmıyorum. Bana olta satıyo, yem satıyo, iğne satıyo v.s. v.s. satıyoda satıyo. Denizlerde balık olduğu sürecede satacak elbette. Ama tırıvırı satan adam üç kuruşa alacak tırıvırıyı gidecek ava. Başka bişeye ihtiyacı yok ki. Onuda denizde koparıncaya kadar avlanacak. Küçük büyük balık demiyecek kurutacak ortalığı. Taa ki o denizde biyere takılıp kopuncaya kadar kullanacak. Denizde takılıp kalan tırıvırının yaptığı zararı anlatmaya gerek yok heralde. Dahada hızlı balıkların kökü kuruyacak ve bu adam malzeme satacak adam bulamayacak ilerde. Neyse yine sinirim geldi ben gidiyorum. Tırıvırı baskın ekibine katılmak isteyenler isimlerini yazdırsınlar. Tırıvırı ihbar hattıda kuralım bunlar için. Basalım hepsini. Balıkların kökü kuruyacağına bunların kökünü kurutalım.

18. simendifer

simendifer Sennur

19. sazan58

sazan58 S.Şeref

merhaba
    acizane bu konuda şöyle bir teklifim var:
    tırıvırı satan malzemeciden kesinlikle malzeme almasak nasıl olur?
    s.şeref bakacak

20. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Yapılacak tek şey yine kolluk kuvvetlerini aramak en doğrusu bu.