Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk Köşesi

Konu, 'Genel Konular' kısmında tolkien tarafından paylaşıldı.

1. ozan

ozan Ozan

kırmızıların Atatürk'e ait olduğunu sanmıyorum. Yeşil olanda da bir yanlışlık var gibi "Yüksek? Yüksel?"

2. serhatcenk

serhatcenk

Haklısın Ozan bu laflar Atamıza ait değil, eminim... Daha çok Kenan Evren'e ait gibi geliyor...

3. ALP

ALP ALP

mutlaka okuyalım ve cocuklarımıza ögretmenlere saygılı olmalarını ögretelım

BAŞÖĞRETMEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Yazı devriminden sonra(1928),Atatürk'ün kara tahta başındaki resmi görülünce,O'na "başöğretmen" denilmeye başlanmıştı.
    Aslında,adlandırmada geç kalınmıştı.
    Kurtuluş Savaşı'ndan hemen sonra,bir İstanbul gazetecisi kendisine şöyle bir soru yöneltmişti:
    -Yurdu kurtardınız.Şimdi ne yapmak istrerdiniz?
    Hiç duraklamadan şu cevabı vermişti:
    -Milli Eğitim Bakanı olarak Türk Kültürünü Yükseltmeye çalışmak,en büyük amacımdır.
    Ondan sonra Atatürk nerede görünse,mutlaka orada bir okula girer,öğretmen ve öğrencilerle konuşurdu.
    Birgün Atatürk'ün yolu köy okuluna düştü.Tek sınıflı okulda bir genç öğretmen ders veriyordu.
    Atatürk sınıfa girince,öğretmen kürsüsünü terk etti.
    Atatürk:
    -Hayır,yerinizde oturunuz ve dersinize devam ediniz,dedi.Eğer izin verirseniz,bizde sizden faydalanmak isteriz.Sınıfa girdiği zaman,Cumhurbaşkanı bile öğretmenden sonra gelir.

4. mehmetozbodur

mehmetozbodur mehmet

Favori Kamış:
    olta, bot
    En İyi Avı:
    700gr çupra. 1 kg levrek
    yayında ve yapımda emeği geçen herkeze teşekkürler. hepinizle gurur duyuyorum. VATAN SANA CANIM FEDA...

5. feyyaz

feyyaz

Favori Kamış:
    turna fresh 3,90 okuma
    En İyi Avı:
    Lufer
    Mehmet kardeşim size gönülden teşekkür ediyorum.

6. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    Talat abi biz sizlere her zaman teşekkür ediyoruz ve ellerinizden saygı ile öpüyoruz bende asker torunuyum nur içinde yatsınlar iki dedemde albay emeklisi babamın dedesi Erzurumda şehit rahmetli anacığımın dayısıda Balkan harbinde bu vatan nasıl kurtuluş savaşı vermiş ve önderide kimmiş çok iyi biliriz ve bilmeyenlerede öğretiriz..

7. Mehmet abi bu sözlerinden sonra, İstiklal Marşımızın şu dizeleri buraya tam uyacaktır.

Bastığın yerleri 'toprak' diyerek geçme, tanı!
    Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
    Sen şehid oğlusun, incitme, yazıktır, atanı.
    Verme, dünyâları alsan da bu cennet vatanı.

8. simendifer

simendifer Sennur

Çok güzel olmuş arkadaşlar, ellerinize ve yüreğinize sağlık... :)

Mehmet abi, şu "lider dediğin" diye devam eden kompozisyonu ben de 30 Ağustos Zafer Bayramı için yapmıştım. Fotoğrafları falan da senin gibi kendim eklemiştim. Aşağıdaki linkte, bakmak isterseniz. Azıcık farklı o nedenle linki veriyorum. Ama benim çok sevdiğim bir kompozisyondur gerçekten. Atatürk'ü çok iyi anlatır... Teşekkürler hepinize...

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=2939&highlight=agustos

9. ALP

ALP ALP

Anıtkabir'in bilinmeyenleri

9 yılda tamamlanan Anıtkabir'in takribi ağırlığı 150 bin ton olarak hesaplandı. Atatürk'ün kabrinin Anıttepe'ye yaptırılmasını ilk olarak Aydın Milletvekili Mithat Aydın önerdi.

Aslanlı yoldaki 24 arslan heykeli "24 oğuz boyunu", aslanların çift olması "birlik ve bütünlüğü", kedi gibi yatar pozisyonda olmaları ise "barışseverliği" temsil ediyor. Aslanlı yolun taşları, Ata'nın huzuruna çıkanların "başının öne eğik" olması için 5 santimlik çim boşluğu bırakılarak döşenmiş.

Türk milletinin kalbinin attığı yer olan Anıtkabir, bilinen siluetinin yanı sıra bilinmeyen bir çok gerçeği de 50 yıldır derinliklerinde saklıyor. Yapımı 9 yılda tamamlanan yaklaşık 150 bin ton ağırlığındaki Anıtkabir, heykellerinden süslemelerine, kulelerinden kabartmalarına kadar pek çok özel anlamlarla yüklü...

Anıtkabir Komutanlığı'ndan alınan bilgiye göre, yapımına 9 Ekim 1944'de başlanan ve 1 Eylül 1953'de tamamlanan Anıtkabir'in yerini ilk olarak Aydın Milletvekili Mithat Aydın önerdi. Ata'nın kabrinin yapımıyla ilgili komisyon Etnoğrafya Müzesi, TBMM'nin arkasındaki tepe (Kabatepe), Ankara Kalesi, Altındağ ve Gazi Orman Çiftliği seçeneklerini eleyerek tam Çankaya'da karar kılacağı sırada, Aydın Milletvekili Mithat Aydın daha sonra "Anıttepe" olarak adlandırılacak olan Rasattepe'yi önerdi. Komisyon üyelerinin de burayı gördükten sonra Aydın'a hak vermeleri üzerine Anıtkabir'in Rasattepe'ye yapılması kararlaştırıldı.
    Türk milletine gömüleceği yer konusunda bir vasiyette bulunmayan Atatürk'ün yıllar önce bir gezi sırasında Rasattepe'yi gezerken ağzından dökülen "Bu tepe ne güzel bir anıt yeri..." sözleri de bugün için çok anlamlı...

Anıtkabir için 1941'de açılan yarışmaya, İkinci Dünya Savaşı'nın en çetin günleri yaşanmasına rağmen Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, İsviçre, Fransa ve Çekoslovakya'dan toplam 49 proje katıldı. Ancak en çok beğenilen üç proje arasında Prof. Emin Onat ile Doç. Orhan Arda'nın "25" numaralı projesi kabul edildi.

VATAN TOPRAĞINDA YATIYOR

750 bin metrekarelik bir alan üzerinde aslanlı yol, tören meydanı, mozole ve on kuleden oluşan Anıtkabir, 907 metre yüksekte yer alıyor.
    Ata'nın kabri 40 tonluk yekpare mermerden yapılan sembolik lahtin yaklaşık 7 metre altındaki mezar odasında bulunuyor Türk milletinin kalbine gömdüğü Atatürk, Selçuklu-Osmanlı kümbet mimarisine göre yapılmış sekizgen şeklindeki mezar odasında "vatan toprağında" yatıyor.

10. reha

reha

Favori Kamış:
    DAM 160 ATP, MUSTAD 1522 NO:6,MUHABBET
    En İyi Avı:
    1.5 kg. levrek
    Sizler,
    Yani Yeni Türkiye'nin Genç Evlatlari!
    Yorulsaniz Dahi Beni Takip Edeceksiniz...
    Dinlenmemek üzere Yürümeye Karar Verenler, Asla Ve Asla Yorulmazlar.
    Türk Gençliği Gayeye, Bizim Yüksek Idealimize Durmadan Yorulmadan Yürüyecektir...

Başöğretmen
    Mustafa Kemal Atatürk

11. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    Lider dediğin, önde yürüyen değil, yol gösteren olmalıdır

Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

12. serdargoller

serdargoller serdar

Favori Kamış:
    olta sırtı
    En İyi Avı:
    baraküda 6.5kg
    HAKİKAT NEREDE?
    Gafil, hangi üç asır, hangi on asır
    Tuna ezelden Türk diyarıdır.
    Bilinen tarihler söylememiş bunu
    Kalkıyor örtüler, örtülen doğacak,
    Dinleyin sesini doğan tarihin,
    Aydınlıkta karaltı, karatıda şafak
    Yalan tarihi gömüp, doğru tarihe gidin.

Asya'nın ortasında Oğuz oğulları,
    Avrupa'nın Alplerinde Oğuz torunları
    Doğudan çıkan biz
    Nerde olsa, ne olsa kendimizi biliriz
    Türk sadece bir milletin adı değil,
    Türk bütün adamların birliğidir.
    Ey birbirine diş bileyen yığınlar,
    Ey yığın yığın insan gafletleri
    Yırtılsın gözlerdeki gafletten perde,
    Hakikat nerede? MUSTAFA KEMAL

13. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    -"Türk'lerin yasadiklari her yer misak-i milli hudutlari içindedir." Atatürk

Ben Yeni Zelanda da yasiyorum. Bu lafi hic unutmayacagim.Bugun dunyanin her yerindeyiz. 10 seneye kalmaz Butun dunyada Turkler gelmeleri gereken yerlere
    gelirler. Lobilerini yiyeyim ozaman...:) Ha bu arada yakaladigim baliklara bundan sonra yurt disinda yakalandi muamelesi yapilmasin. :) Ayrica gercekten guzel bir sayfa olmus. Essiz Liderimiz hakkinda hala ne kadar cok sey bilmiyormusum.

14. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Adasim bu da cok guzel bir hikaye.Emegine , gonlune saglik. Ne lider! Bir insan her konuda bu kadar mukemmel olabilir mi?Inanilmaz...Hepimizin icinde bir "Mustafa Kemal" var.Butun is eyleme koymakta.

15. ALP

ALP ALP

haklısın abim benim.MUSTAFA KEMAL'in evlatları olarak kenetlenip ulu önderimizin gösterdiği yolda kararlı durusumuzu gostermemız gerekır..

16. nedret

nedret

Eşsiz Liderimizi Saygiyla Aniyoruz.konu Için Teşekürler..

17. Bu köşemizde Bayrağımız olmadan olmaz değil mi arkadaşlar,

[​IMG] [​IMG]

18. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta

19. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG][​IMG]