Boğazdaki bu gırgırlardan nasıl kurtuluruz ?

Konu, 'Genel Konular' kısmında enginson tarafından paylaşıldı.

1. usengec

usengec Cihan

Toplum olarak yazılı basını değil, görsel basını daha çok takip ediyoruz. Daha çok haşır neşiriz:) Görsel basında bir şekilde yer bulsa aslında çok iyi olur.

2. süha günay

süha günay süha günay

tahmin ediyorum ki bu kokoş gerçekten de başbakanın danışmanı.
    tahminen aynı zamanda gırgırcıları faiz batağına sürükleyip sonra alacağı konusunda panikleyip, forsunu kullanarak av alanlarını genişletip parasını kurtarmayı ümit eden bir şahıs.

3. sniper85

sniper85 Davut

Favori Kamış:
    LINEAEFFE OYSTER CAST 4.50
    Favori Makine:
    OKUMA POWER LINER PL 865
    En İyi Avı:
    Onu hâlâ arıyorum...
    Bence bu mesaj ayrı bir konu başlığı altında derlenmeli ve hatta tüm site üyelerine özel mesaj yoluyla iletilmeli ki hepimiz şikayet ve ihbarlarımızı nereye yapacağımızı öğrenelim.
    İSTANBUL EMNİYETİ ÇALIŞIYOR...

4. Abe74

Abe74 Eyüp Tiryaki

Favori Kamış:
    boş bırakıyorum
    En İyi Avı:
    Çinekop 90 adet
    güzel açıklama

yazdıklarınız çok güzel ama önceki yıllara nazaran bu sene balık yok denecek kadar az..:( bunun sebebini hepimiz biliyoruz yanlış ve yasak olan av yapılması peki bunun önüne nasıl geçebiliriz. nereye kadar şikayet edebiliriz önce bence balıkçılık ile meslek edinmiş kişilerin doğru ve düzenli avlanması bu tamam.av sahasının yasak olan kısımlarını daha genişletip olta balıkçığını yok etmememiz gerekiyor.forumda herkes aynı şeyden balığın olmadığından şikayetçi tekneler boğazın her tarafını ağ ile kapatıp balığı resmen hiç ediyo.bence boğazın tamamını ağ ,trol vb gibi avlanma tekniklerine yasaklanması gerekir.çoğu insan boş vakit bulduğu zaman oltasını kapıp balık tutmaya gider .bu olaya bi çözüm bulunması gerekiyor. artık her balığa gittiğimizde elimiz boş dönmek istemiyoruzz. teşekkürler

5. bnymnblr

bnymnblr Bünyamin

Bu saatten sonra ne paralarını kurtarabilir ne de gırgırcılar borç batağından kurtulabilir. Tükettikleri deniz yüzünden.
    Artık eski günlerdeki gibi bol ve bereketli avları göremiyorlar ve göremeyecekler.
    Gırgırlar ile yapılan avcılıkta Boğaz'ın Karadeniz çıkışından 3 mil içeriye gırgır teknelerinin girmemesi gerekli.
    Karadeniz çıkışı önemli özellikle Karadeniz çıkışı.

Bir zamanlar
    İstanbul'da Karadeniz Kıyısı ve Boğazlara Yapay İlişkenler
    Lüfer Balığı Yaşam Limiti
    Konularını açmanın temel nedeni de bu usulsüz avcılığa karşı durmanın en temel yolu gibi gözüküyordu.

Ancak ya zamanla bu bölgeleri etkili bir şekilde koruyacaklar, ya da bu bölgeler ilişkenli yapıya kavuşturulacak. Boğazları gırgırlardan uzak tutmanın yollarını ararken bu adamlar galatanın önlerine kadar geceleri ağ serebiliyorlarsa, ilişken oluşturma mevzusu giderek önem kazanmaya doğru gider. İlişken olması da çok iyi bir şey değil ancak bu süreç oralarda bu konunun yapılmasına ağırlık basıyor.
    İnşallah buna gerek duyulmadan düzgün bir şekilde kanun düzenlenir ve gırgır avcılığı Karadeniz'den 3 mil açığa verilir. Kanun çıkarıldıktan sonra da hakkıyla bölge korunmaya başlar.

Ayrıca çeşitli gazetelere bu konu başlığının linki mail olarak da gönderilerek onlarında bu konularda bilgilenmesi sağlanabilir.

Son düzenleme: 15 Ekim 2010
  6. şemsipaşalı

şemsipaşalı hakan

slm muhakkak faydasını göreceğimize inanıyorum teşekkürler

7. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Bünyamin

Bir ilişkendir tutturdun gidiyorsun, bu ne kadar faydalı olur düşündün mü?

Denize bir otomobil, bir otobüs atmaktan bahsediyoruz.

Denize döşenmiş boruları parçalayıp çıkaran gırgır, o otobüsten yılar mı?
    Ben bilmiyorum, bilenler söylesin.

Asıl sorun, balık stoklarını korumakla görevli olanların, tam tersine kararlarla onların katledilmesine yol açmaları.

Önce bunun önüne geçmek lazım.

8. bnymnblr

bnymnblr Bünyamin

Mahir Amcam
    Her bölgeye istediğimiz yapıyı ilişken olarak koyamayız da zaten yazımın sonunda inşallah böyle bir şeye gerek kalmaz diyorum.
    Trol Marmara'da yasak ama yaşanan durum???
    Gerçi Boğazlar konusu çok daha önemli
    Neyse konuyu fazla dağıtmayayım
    Boğazlar mutlak surette korunmalı tabiki kanunla güvenlik güçleriyle olması her zamanki temennimiz. İnşallah buna güzel bir çözüm bulunur.

9. bnymnblr

bnymnblr Bünyamin

yukarıdaki mail adreslerine gönderelim arkadaşlar. Her gönderen de gönderdiğini belirtsin. En azından bir yakınma bir farkındalık oluşturma çabaları bunlar hiç küçümsemeyin. Atacağınız her mailin bir anlamı var. En azından farkındalık oluşturursunuz.

Son düzenleme: 19 Ekim 2010
  10. cebirx

cebirx

:) :) :) .....

11. deePblue

deePblue na

1. Sarıyer Kalender mevkiinde Tarabya’dan başlayıp Yeniköy başlangıcına kadar CALİPSO isimli bir teknenin midye avcılığı yapmak bahanesiyle deniz dibini kuruttuğu ve İstinye koyu açıklarında 05-06 Ekim 2010 tarihleri arasında saat 11:00 ve 12:00 arasında kıyıya çok yakın avcılık yaptığı konusunu içeren ihbarınız ilgi ile Sahil Güvenlik Komutanlığına intikal etmiştir.

2. Söz konusu ihbarınızla ile ilgili olarak;

a. 01-26 Ekim 2010 tarihleri arasında Sahil Güvenlik görevleri kapsamında yapılan kontrol ve denetimlerde İstinye Koyu’nda yasa dışı su ürünleri avcılığı yapan balıkçı teknesine rastlanmamıştır.

b. İstanbul Boğaz’ında avcılığa açık çift kabuklu yumuşakça üretim istasyonları dışında kara midye avcılığı yapan 5 adet balıkçı teknesine 7953 TL idari para cezası kesilmiştir.

3. Konunun takibine yönelik bölgede yapılan inceleme ve denetimler sıklaştırılarak devam etmekte olup, koruyuculuğunu yapmakta olduğumuz tüm denizlerimizde yasa dışı ve bilinçsiz avlanmanın tespiti halinde yasalar tereddütsüz uygulanmaktadır.

4. Alo 158 ihbar hattını arayarak; 24 saat görev yapan Sahil Güvenlik Komutanlığı bağlılarımızın en kısa zamanda olaya müdahale etmesini, ülkemizin denizel flora ve faunasında bulunan canlıların korunmasını ve bilinçsiz su ürünleri avcılığının önüne geçilmesini sağlayabilirsiniz. Komutanlığımız adına teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz

Özellikle midye avcıları konusunda Sahil güvenlik epey hassas davranmış. Çok teşşekür ediyorum burdan yetkililere..

12. süha günay

süha günay süha günay

tamamen palavra. ben CALİPSO'yu en az 5 kere ihbar ettim.
    ihbar telefonunu ettikten hemen sonra CALİPSO kayboluyor.
    sahil güvenlik "geliyoruz, irtibatta kalın" diyor. sonra ne gelen ne giden oluyor.
    işin ilginci de her ihbarımın hemen arkasından CALİPSO'nun tuhaf ve mükemmel bir zamanlamayla ortadan kaybolması.

13. deePblue

deePblue na

Haklısın Süha Bey..Cezalar belki o kadar caydırıcı gelmiyordur. Ya da işten bi şekilde yırtıyordur bunlar.
    Ben bundan sonra sahile makinesiz inmeyeceğim. Özellikle bu teknenin görüntülerini gerekirse video olarak kaydedip göndereceğim. duyarlı insanların şikayeteri çoğalırsa illaki çözüm bulunacaktır

14. süha günay

süha günay süha günay

ahmet tam anlatamadım galiba:
    SG+CALİPSO Limited şirketi

15. oguzhan198600

oguzhan198600 OĞUZ

Favori Kamış:
    REMIXON
    Favori Makine:
    REMIXON TEBEN TNR 35 MAKİNA
    En İyi Avı:
    karagöz
    UMARIM SEN DAHA GÜZEL HABERLER VERİRSİN RASTGELE

16. 3182

3182

Oylarınızı bana verin milletvekili seçin.

1. Marmara da 2 yıl balık avı yasak. Değil gırgır-trol voli uzatma kıyı ağları vs. her türlü ağ ile avcılık yasak.

2. Gece ışıkla dalarak zıpkınla avcılık yasak.

3. Boğazlar ve boğazın karadeniz çıkışı (Marmara zaten yasak olacak) ile çanakkale boğazının her iki çıkışı 20km alanlarda her türlü ağ ile avcılık yasak.

4. İç sularda dinamit,balık otu,kireç, tüp gaz,ağ,parakete,elektirik,su yatağı değiştirme vs. Her türlü katliam tipi avcılık yasak.

Bunları kontrol edecek denetleyecek cezalandırmayı sağlayacak plan program ve tüzükler hazır.

17. şemsipaşalı

şemsipaşalı hakan

ayrıca tüm dostlardan ricam midyecilere dur diyin midye kalmayınca meralarda balıkta kalmıyor ve boşa kürek çekip konuşuyoruz. midye avlamak yasak malesefki talan ediliyor 158 i arayıp bildirirseniz hemen bot gönderip suçüstü yapıyorlar lütfen duyarlı olalım ve asılsız ihbarda yapmayalım.midye çıkartmak yasak salyangoz serbest ayırt edip ihbar yapalım. ayrıca sahil güvenlik komutanlığı resmi sitesine giripte ihbar yapabilirsiniz. şimdiden teşekkür ederim. ratgelsin bereketli avlarınız olsun.

Son düzenleme: 26 Ekim 2010
  18. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    tüm oylarım sana :D
    birde midyecileri de yasaklasak abicim. pis pis midyeleri hem halkımız yemez hemde denizin dibi daha fazla kazınmaz :)

19. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    hakan abi geçen tekneyle çıktığımız avda 2 tane midye teknesi vardı yanımızdan sahil güvenlik öylece geçti midyecilere bakmadılar bile. yer umur yeri askeriyenin de yakını sayılır. ayrıca o midyelerin hiç biri sağlıklı değil resmen zehir..

20. şemsipaşalı

şemsipaşalı hakan

evet zehirli lokantada ve seyyarda nereden çıktığı belli olmayan midyelere çok rastlanıyor maalesefki nereden çıktığını da takip de edemeyiz. son 5 ay içinde şemsipaşadan çok midye teknesi kovaladık resim çekip bota verdik onlarda ceza uyguladıklarını bildirdiler lütfen duyarlı olalım teşekkür ederim