Eşkina avcılığı

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında gececibarış tarafından paylaşıldı.

1. gececibarış

gececibarış

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    1,850 kg Levrek/2.000-2.500 kg palamutlar
    Merhaba Gürol abi,
    Dediğin gibi istanbulda eşkina olarak biliniyor bu balık ve avcılığının zevksiz olduğu ve aptal olduğu fikrinize katılmıyorum.Tabii ki bir karagöz,levrekle kıyas edilemez zekası:eek: Avcılığınada değinirsek;istanbuldaki av seceneklerinin kısıtlı olması nedeniyle bize zevkli geliyorda olabilir.:rolleyes: Ben bu balığın oltayla yakalanmış olarak en fazla 4,600 gr gördüm arkadaşım Tuzla tarafında yakaladı.Eşkina için bir kaç detay daha vermek gerekirse;halk dilinde taş levreği olarakta geçer gözlerinin arka kısmında mermeri andıran iki küçük taş bulunur(bu taşların beyninini koruduğunu sanıyorum)bu taşlar bir çok aktar da satılır ve böbrek için taş düşürmeye yardımcı olduğu söylenir.Diğer husussa bu balık yakalandığında nispeten parlak renktedir nemli yerde muhafaza edilmediği surette zeytuni bir renk alır matlaşır ve pullarının temizlenmesi zorlaşır.
    Saygılarımla.

2. birdostcan

birdostcan Erkan Sakarya

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    aynalı sazan 6,250 gr
    eşkina

mayıs ayında büyük çekmece mendireğinden tutabilirsiniz dış taraftan geçen sene ben yakalaşmıtım ama sabahlayan arkadaşlar dikkat etsinler mendirekte oldukça iri fareler dolaşıyor kayaların üzeründe uyumak sakıncalı :)

3. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    Daiwa Saltiga Surf,Daiwa Tournamnet Entoh
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )

Resim İçin Teşekkürler mahir Amca :) :) Güzel Balıkmış :D

Selamlar,Saygılar

4. achills

achills Murat Tunalı

Favori Kamış:
    El oltası
    En İyi Avı:
    Kofana,kalkan,kırlangıçlar
    Z.Burnunda sahildeki Askeriye'nin karşısında bir iskele vardır , eşkina o iskelenin yanında av veriyordu. .Birde Avcılar -Ambarlı kum iskeleleri civarlarında avlanılıyor...

5. beyazkartal

beyazkartal selim

Favori Kamış:
    hertürlü malzm
    En İyi Avı:
    kofana eşkina yayın herhalde 1kg yakın
    arkadaşlar biz eşkina denilen bu balığı pendik mendireğinde yazın akşam saat 8den sonra ışıldaklı şamandıra takımıyla tutuyoruz ben gitmedim ama bayramoğlunda çok daha irileri çıktığı söyleniyor. ama yine iddaa ediyorumki bu balığı yakalaması müthiş zevkli en sevdiği yem canlı teke arada sürpriz yapan balıklarda var mesela gelincik ve iskorpit. not:foruma ilk üye olduğumdada üzüldüğümü dile getirmiştim ben geçen sene bu balığın yakalanmasının yasak olduğunu bilmiyordum ;) ama sizlerle daha bilinçli olduk

6. gececibarış

gececibarış

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    1,850 kg Levrek/2.000-2.500 kg palamutlar
    Selim arkadaşım;
    Evet ışıklı takımla bende avlanıyorum dediğin gibi aşağı yukarı tüm sahil boyunca eşkina yakalamak mümkün,özellikle son beş senedir eşkina kıyılarımızı benimsemiş durumda.Bayramoğunu bilmiyorum ama tuzlada çok irilerini yakaladık.
    Saygılarımla.

7. caylak

caylak

Favori Kamış:
    kamıs olta
    En İyi Avı:
    :=)
    eskinasız hayat

bence ticariler ne yaparsa yapsın.
    sonucta balıgın gelip sıgındıgı, tek tük ken yasamaya, uremeye çalıstıgı yer amatörlerin avlagı oluyor. aga gelmeyen gelemeyen azalan balık tek dolasıyor.onunda beline neden biz vuralım
    eskina yememekten ölen insan olmamıs şlimdiye kadar.Ne satın alalım ne avlayalım, bence biz vicdanımızı rahat tutalım .
    torunlarımıza diyecek sözumuz gösterecek bir balıgımız daha olsun.
    yazık bu denizlerde kaç tür kaldı ki sonuçta.

8. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Tarık ERSAL

En İyi Avı:
    YANGELE BALIKÇI MODU :-))
    Selim bey,
    Bir yanlış anlaşılma oldu herhalde. Şu anda Eşkina avı yasak değildir.
    Tam tersine alabildiğine serbesttir. Sadece 5kg/gün ile sınırlıdır.
    El kadarken kılçığı ve sert pulları nedeniyle kediler tarafından bile beğenilmeyen Eşkina bir nesil bile üretemeden tutulmaktadır.
    2004-2006 sirkülerde ise dediğiniz gibi yasaklanarak, kağıt üzerinde olsun koruma altına alınmıştı.:confused:

Ama şimdi serbest.

9. sarpa

sarpa

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    600 gr kurbaga balıgı , 400 gr domuz (çütre)
    Bilgi her zaman iyidir

Değerli ustalarım, yazışmalarınızı gerçekten ilgi ile izliyorum, siteye üye olduktan sonra öğrendiğim sirküler olayı bayagı karışıkmış bizleri aydınlattıgınız için teşekkür ediyorum.oltalar balıksız kalmasın.

10. beyazkartal

beyazkartal selim

Favori Kamış:
    hertürlü malzm
    En İyi Avı:
    ;)
    tamamda abi ben bu balığı geçen sene sirkülerde yasak olduğu vakit avlıyordum ve geçen sene yasaktı ve ben bunu foruma üye olmadığım için bilmiyordum gerçi inanın küçük eşkina geldiğinde denize iade ettim hep o bakımdan vicdanım biraz rahat ve samımi söylüyorum bu forum denize ve balığa bakış açımı çok değiştirdi artık daha duyarlı bir amatör balık avcılığım oluştu onun içindirki bu forumu kuranları ve paylaşımlarını esirgemeyen tüm forum arkadaşlarımı kutluyorum;) evet bu sene eşkina avı serbest ve benim en sevdiğim av eşkina avı. akşam avlanıyor olması ve olta başında beklerkenki muhabbetler süper ve küçük eşkinalar tabiki denize iade

11. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Eşkina bu aylarda av verirmi.
    ne zaman başlamak denemek gerekir
    en verimli avı ne zamandır ?

12. AVCIYILMAZ

AVCIYILMAZ Şaban YILMAZ

Favori Kamış:
    Lineaffe 420 10kilos
    Favori Makine:
    Shimano ultegra 4500-5500
    En İyi Avı:
    3 kg Levrek
    eşkina benim bildiğim yaşadığım kadarıyla yılda iki dönem verimli oluyo. nisan-mayıs ve eylül-ekim dönemlerinde. gündüz verim alamazsın. kesinlikle kumluk otluk yerlerde arama . kayalık midyelik yerler bu balığın mekanıdır. teke ve mamun en sevdiği yemler ama canlı olmak şartıyla. nazlı vurmaz oltaya bu balık tabiri caizse kodumu oturtur :). kancayı genelde midesinden çıkarırsın. yakalandığı zaman hemen kendini bir kayanın arasına atar. buna fırsat vermemek gerekir. eğer balık yakalandıktan sonra olta takılmış gibiyse beklemek gerekir. çünkü balık az sonra o kayadan çıkacaktır. iskorpitin yaşadığı bölgeler eşkina avı içinde uygundur. bir eşkina yakaladığın zaman oltayı yine aynı yere at verim alırsın. eşkina.... koçum benim en kral balık;)

13. beyazkartal

beyazkartal selim

Favori Kamış:
    hertürlü malzm
    En İyi Avı:
    Valla benim bildiğim kadarıyla nisan ayından itibaren av verir. Gerçi bir hafta on gün önce muhabbet olsun diye bi çıktık. Yem olarak teke kullandığım için teke pek bulamadım bir gelincik aldım sadece. Saat 24.00 civarıydı artık oltayı toplamak üzereydimki baktım şamandıra müthiş bir şekilde suya gömüldü tasmayı atmakta biraz gecikince balık kayanın arasına daldı şamandırayı kurtardık ama iğneler gitti. Tahminim büyük ihtimalle bir eşkinaydı ama oltanın başından ayrılmaya gelmiyor tabi aklım o balıkta kaldı gerçi tecrübelerime dayanaraktan söylemeliyimki eşkinaydı zira gelincik veya iskorpit geldiği zaman şaqmandıra ufak ufak suya batıp çıkıyo ama eşkinaysa bir anda suya gömülüyor ama malum kayalık yerleri sevdiği için yakalandığını anladığı an kayanın altına doğru kayıyo ilk hamlede aldın aldın yoksa şamandıraya ve takıma veda et bu dediğim şamandıralı takım için geçerli kimiside dip oltasıyla yakalıyo hiç öyle yakalamadığım için bişey diyemiyeceğim bence hiçte öyle sanıldığı gibi aptal bir balık değil BİLDİĞİM BU KADAR;)

14. Bende eşkinayı pendik mendirekte tutuyorum en son eylül ayında tutmuştum
    fosforlu 20 gr çeker şamadıralı 3 iğneli takımla tutuyorum genelde güneş
    battıktan sonra kıyıya yemlenmeye gelir onun için en sevdiği canlı tekeyi yem
    olarak kullanırım kesinlikle yakalaması zevkli bir balık zaten oltaya vurduğu
    anda anlıyorsun eşkina olduğunu çekerken suda yüzerek gelir şamandırayı
    suyun altında getiri akşam karanlığında ışıklı şamandıra suyun altında güzel bir
    görüntü verir şimdi canım eşkina tutmak istedi :) bu aralar bir yoklamaya
    gideyim ama havalar biraz bozuk bakalım denemek lazım tavsiye ederim çok zevkli avcılığı var..;)

Bunlarda eylül ayında aldıklarım..

15. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Çok güzel bilgiler bunlar.teşekkürler.
    o zaman 2 ay sonra bir akşam eşkina organizasyonu ylaım nisan mayaıs gibi mesela
    19 mayıs organizasyonu :D

16. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Bizim yeşilköyde malum heryer kayalık. attığımız yerde kayalık. Yazın sonlarına doğru tekne kiralayıp çıktığımız günlerin birinin dönüşünde, kıyıda bir adam konuşuyordu ' akşam hava karardımı kiloluk eşkinalar alıyoruz bu aralar falan diyordu bende pek sallamamıştım" iki - üç gün sonra aynı adamı gördüm balık dönüşünde hava kararmıştı. gittim baktım kovada 2-3 tane ufak (ispariden irice) eşkina vardı. Muhabbete girdim yem ne kullanıyorsun nerden alıyorsun takım nasıl falan derkene herif kofana gibi bi eşkina çekti ağzım açık kaldı valla. Mevsimi gelsin beni kimse tutamaz :D

17. beyazkartal

beyazkartal selim

Favori Kamış:
    hertürlü malzm
    En İyi Avı:
    emre yok öyle sen pendiğe gelirsin artık yazın temmuz ağustosta deniz kenarında sabahlıyoruz fena olmuyo akşam 20.00 de çıkıyoz balığa sabah 06 dada 1çapari yapıyoruz ordan sahilde 1 çay haydi eyvalah yaza gelirsen takılırız pendik sahiline güzeldir bizim pendiğimiz ;)

18. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    heryere gelirim.

19. Emre ayarlarız bizim mekan belli orada kimse kimsenin yerine bile zor oturur
    oranın mudavimleri var herkes birbirini tanır...;)

20. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    doğrudur abi.
    Hep gündüz mü olacak org. birde gece yaparız ;)
    gece suyu organizasyonu :D
    ama daha var herhalde.